Priprema sportista
"Sport ne gradi karakter. On ga otkriva" Heyword Broun
"Promašio sam više od 9000 šuteva u svojoj karijeri. Izgubio sam skoro 300 utakmica. 26 puta mi je povereno da izvedem šut koji bi doneo pobedu i promašio sam. Doživljavao sam neuspeh za neuspehom u svome životu i to je razlog zašto sam uspeo."
Michael Jordan
Uspeh nastaje kada se sretnu spremnost i prilika.
Psiho-fizička priprema sportista:
Psiho-fizičke pripreme su, u različitim vidovima, sastavni deo trenažnog procesa od najranijeg sportskog uzrasta do elitnog sporta.
Sigurno ste primetili razliku između prosečnog i vrhunskog sportiste jer kada ste u društvu ‘’broja jedan’’ osećate kako on ‘’zrači’’.
Šta je to što ga čini jedinstvenim i tako drugačijim od ostalih? Odgovor na ovo pitanje jeste: JEDINSTVO TELA I DUHA
Potpuna povezanost ova dva segmenta čovekovog bića omogućava da pojedinac, sportista u svakom trenutku svoga postojanja bude u ‘’sada i ovde’’ bilo da se nalazio u kafiću, na treningu ili na finalnom meču svetskog prvenstva.
Biti u ‘’sada i ovde i to kroz jedinstvo tela i duše’’ samo je jedan od principa Geštalt psihoterapije koji je moguće dosegnuti i živeti.
U našem radu zalažemo se da sportiste naučimo metodama i veštinama koje uzajamno utiču i na njihov kvalitet igre, ali i na njihov kvalitet života. Naša filozofija jeste da su svakodnevni život i sportski život jednog sportiste uzajamno povezani i nerazdvojivi pa uticajem na jedan od njih zapravo utičemo na potpun rast i razvoj ličnosti. Nije redak slučaj da kroz sport neki sportisti postanu ‘’broj jedan’’ u svojim drugim sverama života. Koliko imamo uspešnih poslovnih ljudi koji su svoju afirmaciju započeli baš u sportu i postal uspešni menadžeri, pravnici, ekonomisti…
Naš rad podrazumeva podjednak osvrt i na telo i na dušu. Pravljenjem jedinstvenog programa, prilagodjen vašim potrebama, željama i mogućnostima zajedno možemo da idemo ka ciljevima: da budete uspešni, osvojite prvenstvo, dokažete sebi i drugima da možete bolje i više od trenutno postignutog, ako se osećate zaustavljeno u svom životu i radu, nakon povrede, nemilog dogadjaja ili iz nekog drugog razloga …ako želite…da budete uspešniji u školi, imate bolje odnose sa roditeljima, trenerom, kolegama, partnerom i decom možemo zajedno tragati i konstruisati samo vaš način za dolaženje do cilja. Do cilja se dolazi prevazilaženjem jedne po jedne prepreke, a rezultat onda sam dođe.
Prepreke mogu dolaziti:
- iz porodičnog života
-odnosa sa roditeljima, sa bračnim partnerom ili decom
- iz odnosa sa trenerom, kolegama,
- zbog oporavak nakon povrede, ili nakon nemilog dogadjaja,
-lične bolesti ili bolesti osobe iz okruženja
-zbog loše materijalne situacije
-specifičnih odnosa u klubu ili zbog specifičnog poslovnog okruženja
-prepreku mogu predstavljati naše misli, osećanja, želja , mogućnosti
Kako radimo?
Timski rad obuhvata zajednički rad sertifikovanog sportskog trenera manuelnog terapeuta i psihoterapeuta koji zajedno sa Vama prave Vaš individualni plan rada koji je usklađen sa vašim ciljevima, željama i mogućnostima. Ukoliko postoji potreba dodatno uključujemo stručnjake iz oblasti ishrane i homeomatije.
(poseban text): Psihološka priprema sportista:
Kada govorimo o terminu ''psihološka priprema sportista'' možemo primetiti da ruski autori pod tim pojmom podrazumevaju opštu psihološku pripremu (razvijanje istrajnosti, odgovornosti, samokontrole, emocionalne stabilnosti), kao i aktivnosti trenera i samih igrača neposredno pre, za vreme i posle takmičenja.
Američki autori su, s druge strane, usmereni ka razvijanju i korišćenju konkretnih metoda i tehnika kojima se može postići optimalno stanje psihe neophodno za uspeh na takmičenju.
Ako zanemarimo ove razlike možemo reći da je psihološka priprema sportista dugoročan, kontinuiran proces koji se sprovodi u toku celokupnog procesa bavljenja sportom (dakle, i u fazi treniranja, a ne samo vezano za takmičenje!)
To su planske i sistematske aktivnosti samog sportiste, trenera i stručnog saradnika
(psihologa (psihoterapeuta) ili lekara). Te aktivnosti su psihološke, pedagoške i saznajne prirode usmerene ka stvaranju uslova za povoljan razvoj dispozicija ličnosti uopšte, kao i onih
specifičnih, vezanih za uspeh u sportu.
Možda je najpotpunije psihološku pripremu sportista shvatiti kao složen proces koji se sastoji iz tri
komponente:
- opšte psihološke pripreme za dugotrajan proces vežbanja;
- psihološke pripreme za takmičenje i
- psihološke pripreme za konkretno takmičenje.
Opšta psihološka priprema za dugotrajan proces vežbanja
Ova faza podrazumeva upoznavanje ličnosti svakog sportiste. Prihvatanjem ovog prvog i osnovnog koraka u psihološkoj pripremi, na red dolazi procena konkretnih svojstava kao što su, na primer, nivo aspiracije konkretnog igrača ili njegova motivisanost za treniranje u konkretnim uslovima za konkretno takmičenje, itd.
U ključne aktivnosti psihološke pripreme sportista za dugotrajan proces vežbanja, dakle, spadaju razvijanje osobina ličnosti koje sportiste predodrenuju za uspeh i po kojima se, kasnije,
značajno razlikuju od ostalih, kao što su istrajnost, odgovornost, samokontrola, emocionalna
stabilnost, samopouzdanje, odlučnost, itd.
podsticaji za njega lično da trenira i da se zalaže. Utoliko je značajnije dobro poznavati
svakog igrača u ekipi!
U ovoj fazi psihološke pripreme, treneri moraju više pažnje posvetiti negovanju
odgovarajuće klime u ekipi, odnosno razvijanju osećaja pripadnosti (baš tom timu) kod svakog
igrača, što dovodi samo po sebi i do boljih rezultata. Mada izuzetno važan za uspešnost tima uopšte, ove
aktivnosti trenera su od neprocenjivog značaja u radu ekipa koje se samo povremeno okupljaju, što je slučaj upravo sa reprezentacijama. Naravno da važan podsticaj u tom pravcu predstavlja lični primer trenera ako I sam ima zadovoljavajuće odnose sa svim igračima, ako nema miljenika, ako dosledno hvali ili kritikuje sve igrače u zavisnosti od njihovog ponašanja i učinka, onda stvara uslove (i povećava verovatnoću) da će i igrači slediti njegov primer. Iz tog razloga posebnu pažnju treba posvetiti psihičkoj pripremi trenera.
Psihološka priprema za takmičenje
Ovaj segment psihološke pripreme usmerava aktivnosti trenera i igrača ka konkretnijim problemima
koji se javljaju u vezi sa samim takmičenjima ili utakmicama. Osim bavljenja vlastitim potrebama pred
takmičenje, važno je odgovarajuću pažnju posvetiti i upoznavanju komparativnih karakteristika protivničkih igrača. Usredsrenujući pažnju na dobre i loše strane protivničkih igrača, postižemo uvid u situaciju, možemo da planiramo vlastite korake, odnosno taktiku, a kada nam je nešto poznato i izvesno smanjuje se osećanje nesigurnosti, a povećava se osećaj kontrole i samopouzdanja. Ličnost trenera je izuzetno bitna. Trener unapred preuzima deo odgovornosti za postignuti uspeh ili neuspeh što je rasterećuje za igrače i stvara im uslove da stvarno pokažu koliko mogu u datom momentu. S
obzirom da je u ovoj fazi psihološke pripreme već uradjeno sve što je bilo moguće na planu
razvijanja individualnih svojstava relevantnih za postizanje uspeha, igrače treba hvaliti i isticati njihove
prednosti, čime se jača njihova sigurnost u sebe. Potrebno je relativizirati značaj pobede i poraza kod igrača,koliko god je to moguće. Niti je uspeh, jednom postignut, trajan bez kasnijeg rada, niti je neuspeh fatalan. Ako se i uspeh i neuspeh shvate kao iskustvo, koje može dovesti do promena onda su svi rezultati samo podsticaj za dalji psihofizički rast i razvoj.
Psihološka priprema za konkretno takmičenje
Ova vrsta pripreme podrazumeva sve što i predhodne dve s’tim što se fokus još više sužava na konkretnog protivnika ili konkretnu suparničku ekipu. Psihološka priprema za konkretno takmičenje može podrazumevati pojedine metode I tehnike koje se mogu kratkoročno primeniti, ali je efekat, svakako bolji i postojaniji ako su ovim pripremama predhodile predhodne dve. Psihološka priprema posle takmičenja je značajna posle doživljene pobede jednako kao i posle doživljenog poraza ili slabog rezultata. Svedoci smo, na primer, stvaranja zvezda od mladih igrača koji su odigrali svega nekoliko zapaženih utakmica. Mladim ljudima koji su još uvek u procesu sazrevanja i upoznavanja sebe i vlastitih mogućnosti i htenja, nespremnim za promene u životu često se dogodi da dožive d aim se ’’ izmiče tlo pod nogama.’’ U ovom primeru dolazi do izražaja psihološka priprema posle takmičenja koja je osnov za dalji tok privatnog i sportskog života.